Grecja – praktyki zawodowe Erasmus
W ramach programu Erasmus+ (Mobilność Edukacyjna Uczniów krótkoterminowe projekty mobilności uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe projektu pt. ,,Doświadczeni zawodowcy na europejskim rynku pracy’’) grupa 30 uczniów odbywała w terminie 26. 09 – 07. 10. 2022 r. praktyki zawodowe w Grecji.
Staże zawodowe, zakwaterowanie i realizacja programu kulturowego uczniów klas IV technikum w zawodach technik hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, agrobiznesu, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki współfinansowana była przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.
Partnerem – Instytucją Przyjmującą, u której realizowane były staże było Georgikes Ekmetaleuseis & Training Services, Konstantinou Karamanli 126, Platamonas Pierias w Grecji.
Projekt zakładał: podniesienie jakości kształcenia zawodowego uczniów, rozwój interpersonalnych i zawodowych uczniów, poszerzenie kompetencji międzykulturowych i umiejętności językowych, promowanie poczucia aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie europejskim, solidarności i tolerancji wśród europejskiej młodzieży, wyrabianie nawyków ciągłego doskonalenia zawodowego, zdobywania nowych wiadomości i umiejętności zwiększających mobilność młodego pracownika na rynku pracy.
Uczestnicy projektu odbyli szkolenie językowe w zakresie języka angielskiego i języka greckiego. Na miejscu pobytu realizowali program kulturowy w postaci wycieczek przybliżający im bogatą tradycję antycznej cywilizacji greckiej (Meteory) i walory turystyczno-krajoznawcze wyspiarsko położonych rejonów greckich (rejs na Skiatos).
Uczestnicy projektu zakwaterowani byli w hotelu w pokojach 3-4 osobowych, z pełnym wyżywieniem. Hotel zlokalizowany był nad urokliwym i ciepłym Morzem Egejskim, w pobliżu Leptokarii i Platamonas.
Uczniowie techniku hotelarstwa poznali organizację usług hotelarskich w greckich obiektach hotelarsko-turystycznych, przygotowywali pomieszczenia do przyjazdu gości hotelowych, dokonywali wyboru nakryć i bielizny stołowej do posiłków, dostosowywali formę podawania posiłków do możliwości obiektu hotelarskiego, poznali zasady sporządzania jadłospisów z uwzględnieniem surowców sezonowych, stosowali odpowiedni sprzęt do przygotowania potraw i napojów.
Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych poznali zasady funkcjonowania greckich obiektów gastronomicznych, doboru sprzętu i urządzeń do produkcji potraw, poznawali tajniki kuchni greckiej, tradycyjnych dań kuchni śródziemnomorskiej, wykonywali prace związane z obróbką wstępną surowców, sporządzali potrawy z owoców morza, projektowali karty menu kuchni śródziemnomorskiej.
Uczniowie technikum agrobiznesu zapoznali się z zasadami funkcjonowania gospodarstwa agroturystycznego, metodami upraw winorośli i oliwki i zastosowaniem ich w przetwórstwie spożywczym, wykonywali zabiegi uprawowe: nawożenie roślin w uprawie polowej i na trwałych użytkach zielonych. Poznali metody pielęgnacji i ochrony roślin przed chwastami, chorobami i szkodnikami.
Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki doskonalili umiejętności z zakresu obsługi maszyn i urządzeń rolniczych stosowanych w rolnictwie, doboru narzędzi do naprawy pojazdów stosowanych w rolnictwie, zapoznali się urządzeniami monitorujące warunki pogodowe, stan upraw i gleby w produkcji roślinnej, strukturą organizacyjną gospodarstw rolnych.
Uczniowie rozwijali kompetencje społeczne i interpersonalne takie jak: praca z podziałem zadań w międzynarodowym zespole, zarządzanie czasem, umiejętność komunikacji i autoprezentacji.
Opiekunami w czasie stażu były panie: A. Saks, K. Sadowska, M. K. Wiśniewska, projekt koordynowały M. Światła-Zakrzewska, A, Chylińska-Banacka.
powrót