Kółko mechatroniczne

Koło Mechatroniczne działające w Zespole Szkół Rolniczych w Ostródzie powstało we wrześniu bieżącego roku z przekształcenia koła zainteresowań, na którym projektowano dokumentację techniczną w programie Autodesk Inventor.

 

Pierwszym projektem mechatronicznym, realizowanym przez koło jest projekt modelu drzwi automatycznych, sterowanych sterownikiem PLC LOGO! firmy Siemens. Drzwi otwierane są sygnałem pochodzącym z foto przekaźników. Wysuw tłoków kontrolowany jest przez kontaktronowe czujniki położenia tłoka. Zespół drzwi zasilany jest sprężonym powietrzem ze sprężarki pochodzącej z układu sterowania wysokością zawieszenia w samochodzie Audi A8.

 

Model drzwi już działa i z powodzeniem używany jest na lekcjach, dotyczących pneumatyki. Sterownik Logo programowany był za pośrednictwem przewodu, który został wypożyczony z Katedry Mechatroniki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Do ukończenia pozostały: dokumentacja techniczna, znaczniki przewodów, budowa uniwersalnej płyty montażowej oraz w przypadku sterowania w sieci AS-i zakup modułu komunikacyjnego oraz zasilacza AS-i. Model drzwi prawie w całości został wykonany z używanych elementów, nowe były tylko elektryczne przewody zaworowe.

 

Obecnie kompletujemy części do budowy kolejnego projektu: automatycznej tamponiarki. Posiadamy już: trzy siłowniki, cztery elektrozawory.

 

W niedalekiej przyszłości planujemy budowę kolejnych układów, takich jak: model windy, stanowisko do badania wydajności pomp z silnikiem sterowanym falownikiem, stanowisko przenośnika taśmowego i innych.

Artur Pawlik

 

Plan lekcji e-dziennik Koła zainteresowań Kalendarz roku Oferta Film promocyjny

Copyright 2015 © Zespół Szkół Rolniczych
realizacja virtualmedia.pl
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.