Włochy 2013

Grupa 20 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostródzie odbyła w terminie 16.06.-07.07.2013r odbyła 3-tygodniowy staż-(praktyki zagraniczne) w ramach projektu pt: „Ekologiczne gospodarstwa i usługi na Warmii i Mazurach na bazie doświadczeń z Umbrii” we Włoszech. Staż został zrealizowany w ramach projektu systemowego „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
 Miejscem pobytu stażystów było Spoleto w Umbrii-malownicza miejscowość z bogatą przeszłością historyczną. Uczniowie zakwaterowani byli w XVII wiecznym zabytkowym kompleksie z przepięknym ogrodem i parkiem, w którym mieści się siedziba włoskiego partnera.

 

Przed wyjazdem uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu pedagogicznym, kulturowym, szkoleniu z bhp i odbyli kurs języka włoskiego-poświadczony certyfikatem.

 

Celem stażu-praktyk u włoskich pracodawców było poznanie innowacyjnych metod pracy w danej branży zawodowej, poznanie norm europejskich z zakresu ekologii, zdobycie nowych doświadczeń zawodowych, poznanie włoskiej kultury, tradycji i mentalności. Wyjazd pozwolił uczniom wzmocnić poczucie własnej wartości, pewności umiejętności zawodowych, znajomości nowoczesnych technologii jak i wykształcił kompetencje językowe w zakresie posługiwania się językiem angielskim i włoskim.

 

Praktyki odbywało 20 uczniów -w tym 8 uczniów z klasy II technikum ogrodniczego , 2 uczniów z klasy II i 4 uczniów z klasy III technikum agrobiznesu, 6 uczniów z klasy III technikum pojazdów samochodowych. Praktyki zawodowe odbywały się 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku i trwały 6 godzin).

 

Uczniowie technikum agrobiznesu zapoznali się z zasadami funkcjonowania gospodarstwa agroturystycznego, jako samodzielnego podmiotu gospodarczego świadczącego również usługi wypoczynkowo-rekreacyjne, uprawą i pielęgnacją specyficznych dla Włoch gajów oliwnych i plantacji winogron oraz ze sposobami wykorzystania tych roślin przemysłowych. Praktykantami byli; Agnieszka Ruczyńska, Adam Mazurowski, Marcela Pisarczyk, Krzysztof Malinowski, Karolina Złak, Aleksandra Szajdek.

 

Ogrodnicy zajmowali się prowadzeniem szkółki ogrodniczej z krzewami i roślinami ozdobnymi specyficznymi dla regionu śródziemnomorskiego oraz z pracą w przy uprawie kwiatów, ziół i warzyw ze szczególnym uwzględnieniem upraw biologicznych i innowacyjnych metod ekologicznych i doradztwa fitosanitarnego. Zapoznali się z wieloma gatunkami roślin z uwzględnieniem ich żywotności, sposobami nawożenia, pielęgnacji i wegetacji, a przede wszystkim zauroczyli się różnorodnością kształtu i form krzewów i pnączy ozdobnych uprawianych w tej części Europy. Stażystami byli Katarzyna Podgórniak, Ewelina Dąbrowska, Aleksandra Waechter, Paweł Gajewski, Aleksandra Szczepańska, Paulina Kobiela, Piotr Gliszczyński, Paulina Złak.

 

Uczniowie techniku pojazdów samochodowych pracowali w warsztatach i serwisach samochodowych, gdzie dokonywali przeglądów diagnozowali układy, lokalizowali uszkodzenia w elementach i podzespołach samochodu, wykonywali naprawy samochodów oraz zapoznali się z metodami rozbiórki pojazdów według przepisów ochrony środowiska i norm europejskich. Praktykantami byli: Radosław Kaczorowski, Marcin Kołecki, Radosław Muszyński, Cezary Lewandowski, Krystian Kowalczyk, Mateusz Mówiński.

 

W ramach stażu we Włoszech uczniowie mieli zagwarantowane zakwaterowanie w pokojach 3,4 i 5-cio osobowych, wyżywienie, tzw. kieszonkowe oraz 20 godzinny kurs j. włoskiego prowadzony przez włoskiego speakera.

 

W dni wolne od praktyk-czyli w soboty i niedziele realizowany był program kulturalno-rekreacyjny, na który składały się wycieczki, spotkania i gry integracyjne, udział w festynach i koncertach z okazji Dni Spoleto

 

Uczniowie odbyli wycieczkę do Asyżu miasta św. Franciszka

 

Praktykanci uczestniczyli w lekcji poglądowej podczas wycieczki do rodzinnej wytwórni oliwy, podczas której zapoznali się z procesem technologicznym wytwarzania oliwy.

 

Wycieczki w Spoleto miasteczku codziennie odkrywanym na nowo, tak samo jak przepyszne smaki lodów włoskich.

 

Wycieczka nad morze do San Benedetto del Tronto.

 

Wycieczka nad morze do San Benedetto del Tronto.

 

W drodze powrotnej praktykanci zakwaterowali się w Rzymie i ruszyli szlakiem starożytnego imperium rzymskiego zwiedzając Koloseum, Panteon, Fontannę di Trevi – wszak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.

 

Atrakcje kulturowe jak i cały pobyt we Włoszech -uwieńczyło zwiedzanie Watykanu -przeżycie duchowe i hołd dla twórców Bazyliki.

 

Po noclegu w Wiecznym Mieście-praktykanci wraz z opiekunami stażu powrócili samolotem do Warszawy a następnie autokarem do Ostródy.

W ramach certyfikacji stażu we Włoszech uczniowie otrzymali certyfikat uczestnictwa stażu, karty oceny stażu wydane przez włoskich pracodawców, dokument Europass-Mobilność w języku polskim i angielskim, certyfikat ukończenia kursu j. włoskiego, zaświadczenie o zapoznaniu się z procesem technologicznym wytwórni oliwy.

 

Koordynatorzy projektu -Marzena Światła-Zakrzewska, Madgalena Żełobowska.

Plan lekcji e-dziennik Koła zainteresowań Kalendarz roku Oferta Film promocyjny

Copyright 2015 © Zespół Szkół Rolniczych
realizacja virtualmedia.pl
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.