Włochy 2009

25 października 2009 grupa 6 uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie i 4 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petofii wraz z nauczycielką języka angielskiego – Magdaleną Żełobowską wyjechała na miesięczne staże do Włoch w ramach projektu Leonardo da Vinci „Mobilni na europejskim rynku pracy”. Z naszej szkoły pojechali uczniowie Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych. Byli to Mateusz Jabłoński, Mateusz Karolak, Kamil Kowalczyk, Damian Ścibirowski, Krzysztof Walkowiak i Rafał Wąsowski.

 

Mieszkaliśmy w Rimini, słynnym włoskim kurorcie wypoczynkowym, który obfituje w hotele i restauracje czterogwiazdkowe, w których uczniowie odbywali praktyki. Piękno Adriatyku, czar mola w Rimini i zatoki jachtowej są niezaprzeczalne nawet jesienią.

 

Na miejscu rozpoczęliśmy kurs języka włoskiego. Naszą nauczycielką była Giorgia Cocco, przemiła Włoszka, która uczyła nas nie tylko języka, ale też przybliżyła nam kulturę i tradycje swojego kraju. Kurs języka włoskiego pozwolił na łatwiejszą komunikację w miejscach praktyk, które rozpoczęły się już w pierwszym tygodniu pobytu. Opiekunowie praktyk nie szczędzili wysiłku by jak najwięcej powiedzieć uczniom o tajnikach kuchni włoskiej oraz nauczyć jak przyrządzać te specjały. W każdej restauracji panowała życzliwa atmosfera co dodatkowo zachęcało beneficjentów do wytężonej pracy. Po miesiącu okazało się ,że pracodawcy byli zadowoleni z postępów swoich podopiecznych do tego stopnia, że każdy z nich otrzymał propozycję pracy we Włoszech po ukończeniu szkoły.

 

Oprócz ciężkiej pracy uczniowie mieli również czas na wypoczynek. Partner projektu „Sistema Turismo „ zorganizował wycieczki do Florencji, Wenecji i San Marino.

 

Florencja zwana perłą Toskanii to miasto ,którego zabytkami i wartymi odwiedzenia miejscami można by obdzielić kilka porównywalnych wielkościowo osad ludzkich. Tworzyli tu Michał Anioł, Machiavelli czy Galileusz.

 

Wenecja to miasto położone na licznych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów – nie ma w nim samochodów, autobusów, a cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto – tramwaj wody, którym mieliśmy okazję płynąć.

 

San Marino to jedno z najmniejszych państw w Europie. Większość powierzchni kraju zajmuje masyw Monte Titano, najwyższy szczyt o wysokości 749 metrów nad poziomem morza. Znajduje się na nim zamek, który wybudował święty Marinos. Na trzech wierzchołkach góry Titano są jeszcze inne zamki, które połączone są ze sobą murami. Widok rozciągający się z wież zapierał dech w piersiach.

 

Merytoryczny zakres stażu został dostosowany do wiedzy i umiejętności uczniów. Obcowanie z włoską kulturą, sposobem życia , i wymaganiami zagranicznych pracodawców, pozwolił uczniom zweryfikować ich umiejętności oraz dał możliwość właściwego ukierunkowania przyszłej kariery zawodowej.

 

Korzyścią nie do przecenienia była możliwość podniesienia kompetencji w posługiwaniu się językiem angielskim w środowisku pracy , poznanie podstaw języka włoskiego oraz nabycie umiejętności adaptacji i pracy w zespole międzynarodowym. Uczniowie wrócili do domów bardziej otwarci na świat i prezentowali postawy świadczące o większej tolerancji wobec innych kultur . W obcym państwie musieli radzić sobie ze stresem związanym z rozstaniem z rodziną i z pracą w nowych warunkach. Zaowocowało to zwiększeniem pewności siebie oraz nabraniem większej samodzielności.

 

Uczestnicy projektu otrzymali dokumenty potwierdzające odbyty staż tj. certyfikaty z odbytego stażu wydane zarówno przez włoskiego partnera projektu – organizację Sistema Turismo oraz przez organizację Promotora – Starostwo Powiatowe w Ostródzie. Ponadto otrzymali dokument Europass Mobilność, potwierdzający odbycie stażu w tzw. ścieżce kształcenia na mocy decyzji Komisji Europejskiej.

Magdalena Żełobowska

Plan lekcji e-dziennik Koła zainteresowań Kalendarz roku Oferta Film promocyjny

Copyright 2015 © Zespół Szkół Rolniczych
realizacja virtualmedia.pl
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.