Uczniowie Rolnika w Osterode Am Harz
Uczniowie z ostródzkich szkół ponadgimnazjalnych w dniach od 22. do 27. maja 2016 r. brali udział w wymianie pomiędzy Ostródą a Osterode Am Harz w Niemczech. Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie reprezentowała grupa pięciorga uczniów pod opieką pani Natalii Matusiak-Tracz.
Uczestniczyliśmy w licznych spotkaniach i wycieczkach. Pierwszym punktem wyprawy był Berlin. Byliśmy przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy, pod Bramą Brandenburską, w „Lochach Berlina” i w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Widzieliśmy również szczątki muru berlińskiego i budynek Reichstagu. Do Osterode Am Harz dotarliśmy około godziny 19:00. Z przystanku odebrały nas rodziny, u których zamieszkaliśmy.
Następnego dnia uczestniczyliśmy w lekcji biologii, po której przywitał nas burmistrz miasta. Ostatnią atrakcją tego dnia była wycieczka do Göttingen. Nazajutrz braliśmy udział w projekcie związanym z tolerancją. Mieliśmy za zadanie wykonać plakat ukazujący kontrasty w społeczeństwie. We środę pojechaliśmy w góry, do Bad Harzburg. Ze szczytu wróciliśmy kolejką linową, po czym udaliśmy się do Hahnenklee. Tam ze szczytu góry Bocksberg zjeżdżaliśmy letnim torem saneczkowym. Kolejny dzień pełen był wrażeń dzięki wycieczce do Heideparku w Soltau. W drodze powrotnej do Ostródy odwiedziliśmy miejscowość Goslar i znajdującą się tam nieczynną od 30 lat kopalnię.
Dla wielu z nas była to pierwsza zagraniczna wycieczka i gdybyśmy mogli, to zostalibyśmy w Osterode Am Harz na jeszcze jeden tydzień. Teraz przygotowujemy się do przyjęcia naszych kolegów z Osterode Am Harz w Ostródzie. Chcemy im pokazać, jak piękne jest miejsce, w którym mieszkamy.

Magdalena Sągol i Michał Rożyński
Zdjęcia: Magdalena Sągol

Gościliśmy Przyjaciół z Niemiec

Od 6 czerwca gościliśmy w Ostródzie uczniów z Osterode Am Harz. Zostali gorąco przywitani przez dyrektora szkoły i oprowadzeni po szkole. Zaskoczyło ich doskonałe, nowoczesne wyposażenie sal.
Braliśmy również udział w rejsie po Jeziorze Drwęckim.
W środę, 8 czerwca, byliśmy w Sztutowie, Gdańsku i Sopocie.
W czwartek pojechaliśmy do Olsztyna odwiedzić planetarium, gdy wróciliśmy do Ostródy, na terenie szkoły odbyło się pożegnalne ognisko.
Autobus do Osterode Am Harz odjechał o godzinie 17:15 w piątek, 10 czerwca, a my zostaliśmy tęskniąc za naszymi nowymi przyjaciółmi.
Tekst: Magdalena Sągol