2013/2014

BYLIŚMY W OSTERODEAM HARZ

 

W tym roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w polsko – niemieckiej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską HauptschuleanNeudstadter Tor z Osterodeam Harz. Tym razem w projekcie udział wzięło 5. uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich pod opieką nauczycielki języka niemieckiego p. Natalii Matusiak.

 

Pierwszy przystanek – to Berlin, gdzie obejrzeliśmy m.in. Muzeum Madame Tussauds. Następnie, po dotarciu do Osterodeam Harz, zostaliśmy przywitani przez rodziny goszczące i przedstawicieli szkoły. Program wymiany był bardzo ciekawy: gorąco przyjmowała nas nie tylko społeczność szkoły, ale również władze miasta.

 

Zwiedziliśmy Getyngę, gdzie zrobiliśmy zakupy, świetnie bawiliśmy się w Heideparku w Soltau, obejrzeliśmy również Park Miniatur (Mały Harz) w Wernigerode. Kolejnym bardzo ważnym punktem wymiany była praca nad projektem na temat przyjaźni polsko-niemieckiej. W drodze powrotnej eksplorowaliśmy jaskinię w Bad Grund.

 

Wymianę można uznać za bardzo udaną. Mieliśmy możliwość zaprzyjaźnienia się z naszymi kolegami z Niemiec, poznania kultury i obyczajów Niemiec, wzrosły nasze umiejętności komunikowania się w języku niemieckim. W czerwcu czekamy na rewizytę – cieszymy się na nią, bo nawiązaliśmy prawdziwie przyjacielskie relacje z kolegami z Osterodeam Harz, którym chcemy pokazać naszą Ojczyznę. Wymiana była możliwa dzięki dofinansowaniu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Karolina Pieczarka, uczennica klasy I Technikum

 

 

REWIZYTA UCZNIÓW Z OSTERODEAM HARZ

 

Od 16 do 20 czerwca 2014 roku rewizytę odbywali uczniowie i ich opiekunowie ze szkoły partnerskiej w Osterode am Harz.

 

W pierwszym dniu goście zostali zakwaterowani u rodzin naszych uczniów. Wspólnie spędzaliśmy czas – u rodziców Łukasza Filipowiaka odbyło się ognisko, zorganizowaliśmy wycieczkę do Sztutowa, Gdańska i Sopotu, gdzie nasi goście poznali zabytki kultury.

 

Pracowaliśmy też nad projektem, którego tematem była wolność i przyjaźń. W kolejnym dniu płynęliśmy statkiem do Starych Jabłonek

 

Graliśmy w kręgle i billard, a także świetnie bawiliśmy się na ostródzkim basenie. Wymianę można uznać za bardzo udaną. Młodzież zawarła przyjaźnie, a oprócz tego komunikowała się w języku niemieckim.

 

Rodzice naszych uczniów jak i młodzieży niemieckiej zasugerowali, aby wymiana odbywała się częściej niż co dwa lata. Daje to możliwość lepszego poznania języka, kultury i obyczajów sąsiadujących państw.

 

Opiekunkami z ramienia naszej szkoły były nauczycielki języka niemieckiego Natalia Matusiak i Małgorzata Szumska- Szczotka.

 

Plan lekcji e-dziennik Koła zainteresowań Kalendarz roku Oferta Film promocyjny

Copyright 2015 © Zespół Szkół Rolniczych
realizacja virtualmedia.pl
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.