2011/2012

Polsko – Niemiecka Wymiana w Zespole Szkół Rolniczych

Rewizyta przyjaciół z Niemiec w Zespole Szkół Rolniczych

 

W czerwcu Zespół Szkół Rolniczych gościł młodzież i nauczycieli z partnerskiej szkoły Hauptschule am Neustädter Tor z Osterode am Harz. Grupa 10 wychowanków wraz z opiekunami przyjechała z rewizytą na 5 dni.

 

Goście zostali serdecznie przyjęci przez uczniów Rolnika. Oficjalne powitanie miało miejsce w szkole, gdzie na przedstawicieli grupy niemieckiej oczekiwał pan Dyrektor Andrzej Matusiak. Młodzież miała możliwość obejrzenia szkoły i pracowała wspólnie nad projektami, których tematem była integracja europejska.

 

W czasie wizyty realizowanie były liczne przedsięwzięcia między innymi: wycieczka do Olsztyna, gdzie goście z Niemiec uczestniczyli w projekcji filmu w Planetarium, zwiedzili Starówkę i olsztyński Zamek następnie wyjazd do trójmiasta i Sztutowa, który był żywą lekcją historii.

 

W Gdańsku uczestnicy zachwycili się Starym Miastem, Kościołem Mariackim, w Gdyni obejrzeli Port i odpoczywali nad morzem. Mimo deszczu uczniowie odbyli rejs po Jeziorze Drwęckim i Szelągu zakończony wspólnym ogniskiem w Starych Jabłonkach, na którym wybrzmiewały polskie i niemieckie piosenki.

 

Wymianę można uznać za bardzo udaną. Uczniowie poznali kulturę i polską gościnność, rozmawiali po niemiecku i mieli możliwość poznania obyczajów panujących w naszym kraju. Wszyscy odjeżdżali ze smutna miną, ale w dobrych nastrojach z nadzieją na dalszą współpracę. Wymiana możliwa była dzięki dofinansowaniu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a opiekunami wycieczki były Natalia Matusiak i Małgorzata Szumska-Szczotka.

 

 

Uczniowie Rolnika w Niemczech – 2012

 

Już po raz kolejny grupa 12 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych uczestniczyła w polsko- niemieckiej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Hauptschule am Neustadter Tor z Osterode am Harz.

 

Po długiej podróży uczestnicy wymiany zatrzymali się w Berlinie. W stolicy Niemiec uczniowie zwiedzili najważniejsze zabytki i udali sie w dalszą drogę. Po dotarciu do Osterode am Harz zostali serdecznie przyjęci przez rodziny goszczące i przedstawicieli szkoły. Program wymiany był bardzo ciekawy, po oficjalnym powitaniu przez dyrekcję szkoły i burmistrza miasta uczniowie udali się do Getyngi.

 

W kolejnych dniach młodzież uczestniczyła w zajęciach otwartych, wspólnie z niemieckimi rówieśnikami pracowała metodą projektów, odwiedziła Muzeum Eksperymentów Zjawisk Przyrodniczych Pheno, Haide Park w Soltau oraz kopalnie rudy Rammelsberg w Goslar.

 

Wymianę można uznać bardzo udaną. Uczniowie odkrywali kulturę Niemiec, komunikowali się językiem niemieckim i mieli możliwość poznania obyczajowości kraju naszych sąsiadów.

 

Wszyscy wrócili w dobrych nastrojach i czekają na rewizytę w czerwcu. Wymiana możliwa była dzięki dofinansowaniu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a opiekunami wycieczki były Natalia Matusiak i Małgorzata Szumska-Szczotka.

 

Plan lekcji e-dziennik Koła zainteresowań Kalendarz roku Oferta Film promocyjny

Copyright 2015 © Zespół Szkół Rolniczych
realizacja virtualmedia.pl
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.