Dni otwarte 2012

ROLNIK – TRADYCJA, PASJA I NOWOCZESNOŚĆ DNI OTWARTYCH DRZWI

W Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie (29 – 30. 03. 2012 r.) Wybór szkoły średniej to jedna z ważniejszych decyzji, przed którą stają obecnie gimnazjaliści. Ci, którzy odwiedzili Zespół Szkół Rolniczych w Ostródzie, mogli już teraz zasmakować wyjątkowego klimatu i docenić zalety rozwijającej się wciąż placówki. W Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie tradycją już stały się Dni Otwarte w ostatnim tygodniu marca. Bogaty program promocyjny Rolnika zgromadził w tym roku ponad 400 gimnazjalistów z różnych szkół: Lipowa, Samborowa, Zalewa, Durąga, Dąbrówna, Morąga, Łukty, Małdyt, Grabowa i Ostródy. Trzecioklasiści mieli okazję obejrzeć bazę dydaktyczną, zapoznać się z ofertą edukacyjną przygotowaną dla nich na rok szkolny 2012/2013, porozmawiać z uczniami ZSR i przekonać się, że kontynuacja nauki w tej szkole to dobry pomysł i wybór. Część oficjalna miała miejsce w sali gimnastycznej. Zgromadzonych powitał dyrektor szkoły pan Andrzej Matusiak. Wśród zaproszonych gości byli: Pani Wanda Łaszkowska – Przewodnicząca Rady Powiatu, Wicestarosta Pan Stanisław Brzozowski i Pan Bogdan Głowacz – Członek Zarządu, Pan Krzysztof Niesłuchowski z Prezydium Rady Rodziców oraz przedstawiciele firm i zakładów pracy, które, współpracując ze szkołą, obejmują patronatem wybrane kierunki kształcenia: Pan Krzysztof Ruszkowski z firmy AUTO LAND, Pan Paweł Tadla z Net System, Pan Kamil Łapiński z Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią, doktorant Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, Pani Marta Andrzejewska z Hotelu Platinum, Pan Dariusz Struciński z Hotelu Anders, Pan Michał Gardziejewski z Akademii Robotyki i Informatyki COODI, Pani Magdalena Zielińska z firmy Raptor oraz pracownicy Zakładu Energetycznego w Ostródzie Energa-Operator SA. W dobry humor wszystkich wprawiły scenki z życia szkoły w wykonaniu grupy teatralnej „contem.ucha”, a następnie prowadzący zaprosili do zwiedzania placówki.

 

A atrakcji zaplanowano niemało … Przewidziano trzy strefy zwiedzania szkoły: Pracownie ćwiczeń praktycznych i plac manewrowy Gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia świetnie wyposażonych pracowni, w których zajęcia odbywają uczniowie zawodów: technik pojazdów samochodowych, technik energetyk, elektromechanik, mechanik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów rolniczych. Na zwiedzających zrobiły wrażenie sale warsztatowe:

 

- wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, na którym uczniowie mogą wykonywać rysunki techniczne w przestrzeni trójwymiarowej (3D), korzystając
z oprogramowania firmy Autodesk (Inventor, Mechanical, AutoCad, Architekt)

- z urządzeniami diagnostycznymi, do pomiaru emisji spalin, z narzędziami monterskimi.

- przystosowane do pomiaru i symulacji pracy układów elektrycznych i elektronicznych.

 

Zaproszona młodzież mogła poprowadzić samochód z zamontowanymi trojlerami i talerzem Stewarta pod opieką doświadczonych instruktorów nauki jazdy oraz przejść po równoważni w okularach symulujących bycie w stanie nietrzeźwym. Przybyli rozgrzewali się gorącą zupą serwowaną przez uczniów Rolnika.

 

Budynek główny szkoły
- Tu odbywają się zajęcia z obsługi konsumenta i technologii gastronomicznej. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie zawodów: technik hotelarz, technik organizacji usług gastronomicznych oraz kucharz małej gastronomii, którzy zaproponowali gimnazjalistom udział w konkursach i zaprosili do degustacji przygotowanych dań.

 

W budynku głównym znajdują się również pracownie informatyczne. Odwiedzający wzięli udział w praktycznych warsztatach z robotyki i informatyki

 

Klasa technik ogrodnik rozdawała kolorowe palmy i rozsady kwiatów wiosennych.

Na holu przygotowano stoiska prezentujące ofertę zajęć pozalekcyjnych (Ekozespoły, miniprzedsiębiorstwo Charyzma, koło humanistyczne).
Z dużym zainteresowaniem gimnazjaliści wysłuchali informacji na temat projektów unijnych, w których uczestniczą uczniowie Rolnika. Co roku na miesięczne praktyki zawodowe m.in. do Hiszpanii, Anglii, Włoch, na Cypr w ramach Programu Leonardo da Vinci wyjeżdżają kolejne grupy uczniów. Przed wyjazdem młodzież odbywa przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne. Uczestnicy staży wykonują zadania przewidziane w programie praktyk pod okiem doświadczonej kadry , doskonaląc w ten sposób swoje umiejętności zawodowe i językowe. Poza pracą przewidziane są także atrakcje w formie wycieczek i spotkań integracyjnych. Uczestnicy zwiedzili dotychczas m.in. Barcelonę, San Marino, Wenecję, Florencję czy Londyn.

 

Świetlica i sala gimnastyczna

W świetlicy stoisko gastronomiczne przygotował Hotel Anders, degustowano sushi, desery, podziwiano dekoracje stworzone z warzyw i owoców.

Odpowiadając na potrzeby rozwoju umiejętności sportowych, już w tej chwili funkcjonują w Rolniku klasy usportowione – ze zwiększoną ilością zajęć z wychowania fizycznego. W czasie nich i zajęć pozalekcyjnych młodzież odbywa treningi z siatkówki i piłki nożnej, co z kolei przekłada się na sukcesy sportowe młodzieży z ZSR. Gimnazjaliści mogli zobaczyć jeden z takich treningów i obejrzeć wystawę trofeów sportowych.

 

Rolnik w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. W swojej działalności dydaktycznej kieruje się kilkoma niezmiennymi zasadami zapisanymi w misji szkoły. Kształci profesjonalnie i nowocześnie. Współpracuje z lokalnym środowiskiem i szybko odpowiada ofertą edukacyjną na potrzeby rynku pracy. W trakcie ostatnich lat zmieniła się struktura szkoły; funkcjonuje tu już 17 kierunków. Każdego roku rośnie liczba atrakcyjnych specjalności. Rozrasta się baza materialna placówki. Powstają kolejne pracownie dydaktyczne i ćwiczeń praktycznych, na które pozyskiwane są fundusze z różnych źródeł.

W ostatnich trzech latach szkoła wykorzystała około 600 tys. zł. uzyskanych z realizacji projektów unijnych na unowocześnienie pracowni informatycznych, które dostępne są nie tylko dla uczniów klas informatycznych. Otrzymała około 200 tys. z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zakup pojazdów i maszyn rolniczych. Dużą pomoc finansową, dzięki której możliwa była modernizacja pracowni gastronomiczno-hotelarskich, udzielił szkole organ prowadzący – Starostwo Powiatowe, za co szczególnie należy podziękować. Niemałe znaczenie mają środki przekazane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół Rolniczych, około 90 tys. złotych, za które rodzicom wyrazić trzeba gorące podziękowania. Coraz bardziej dynamicznie rozwija się także współpraca zagraniczna. Po raz kolejny okazało się, że Zespół Szkól Rolniczych to placówka, która potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Zapewnia nie tylko bogatą ofertę edukacyjną, ale także wielość zajęć pozalekcyjnych. Dni otwarte były pełen wrażeń, ale od września będzie ich jeszcze więcej. Warto jeszcze dodać, że każdego dnia zainteresowani podjęciem nauki w Zespole Szkół Rolniczych są tam mile widziani i zawsze otrzymają wyczerpujące informacje o interesujących ich kierunkach kształcenia.

 

Plan lekcji e-dziennik Koła zainteresowań Kalendarz roku Oferta Film promocyjny

Copyright 2015 © Zespół Szkół Rolniczych
realizacja virtualmedia.pl
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.