Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » 50-lecie Zespołu Szkół Rolniczych

50-lecie Zespołu Szkół Rolniczych

Wdrapaliśmy się na górę! 7 października 2017 roku miał miejsce Jubileusz Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele p.w. Św. Hiacynty i Franciszka.

Po Mszy uczestnicy udali się pieszo do szkoły.

Dopisali goście, byli wśród nich:

– Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – p. Zbigniew Babalski,

– Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – p. Gustaw Marek Brzezin,

– Starosta Ostródzki – p. Andrzej Wiczkowski,

– Burmistrz Ostródy – p. Czesław Najmowicz,

Wójt Gminy Ostróda – p. Bogusław Fijas,

Wizytator Kuratorium w Olsztynie – p. Irena Rubczewska,

Ksiądz Proboszcz Parafii św. Hiacynty i Franciszka – ks. Jerzy Balcer,

Ksiądz Dziekan Dekanatu Ostróda Zachód – ks. Roman Wiśniowiecki,

Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie – p. Rafała Klimeckiego,

–  Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie – p. Rafał Napiórkowski,

Prezes oddziału ZNP w Ostródzie – p. Ewa Chmielińska,

Przewodnicząca NSZZ „Solidarność” – p. Bożena Kowalska,

– dyrektorzy szkół powiatu ostródzkiego,

Swoją obecnością zaszczycili nas również byli i obecni pracownicy, absolwenci i uczniowie oraz ich rodzice oraz przedstawiciele instytucji i zakładów pracy, z którymi szkoła współpracuje.

Uroczystość uświetniona została nadaniem nowego sztandaru, by poprzedni (nadany 1 września 1986 roku) mógł stanowić część szkolnego dziedzictwa. Został wyeksponowany na szkolnej ścianie pamięci.

Szanowna Jubilatka usłyszała wiele ciepłych i krzepiących słów, dla społeczności szkolnej szczególna cenna jest myśl wypowiedziana przez prowadzących: „Więcej wciąż przed nami niż za nami,/Wszystko jeszcze może zdarzyć się”. Przeszłość z teraźniejszością i przyszłością łączyli występujący publicznie w czasie Jubileuszu, w podobny sposób wybrzmiała opowiedziana historia szkoły, takie refleksje zawiera także napisany przez absolwentkę Martę Kosecką wiersz. Marta pisze:

Ten dzień jest bardzo wesoły!

Właśnie dziś przypada 50-lecie naszej szkoły.

Zjeżdżają się absolwenci z roku każdego,

Przez 50 lat sporo było tego.

Uczniowie Rolnika zawsze wiedzieli, kim są

I czym w przyszłości zajmować się chcą.

Często nosili głowy do góry

I patrzyli pewnym okiem prosto w chmury.

Choć od ukończenia szkoły minęło wiele lat,

My nigdy nie zapomnimy szkoły,

Która wprowadziła nas w dorosły świat.

Chcemy, by nasi Nauczyciele wiedzieli,

Jak duży wpływ na nasza przyszłości mieli.

Z okazji Jubileuszu powstała monografia szkoły autorstwa Mirosławy Wiśniewskiej i Hanny Arciszewskiej pt. „Była sobie szkoła…” Zawiera ona refleksje o szkolnej historii opowiedziane przez osoby ze szkołą związane…

Czas Jubileuszu to zawsze czas pewnych podsumowań. Takich również dokonano, nagradzając pracę pracowników i nauczycieli szkoły.

Odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali:  Krystyna Czubieniak, Teresa Kostro-Wasilewska, Ewa Mojska-Daszczuk, Małgorzata Niżnik, Zyta Szulc, Andrzej Matusiak, Alfred Bednarski, Andrzej Golan, Henryk Tadejewski i Maciej Ulanowski. Wręczenia odznak dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Zbigniew Babalski.

Za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego odznakę otrzymali Jan Wasilewski i Andrzej Matusiak, wręczył je Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Grawerowane dyplomy odebrały osoby, które w Zespole Szkół Rolniczych przepracowały co najmniej 25 lat. Otrzymali je: Maria Markowicz, Janusz Osowiecki, Hanna Arciszewska, Henryk Tadejewski, Krystyna Czubieniak,  Ewa Czuchańska,    Krystyna Dębska, Małgorzata Niżnik, Teresa Kostro–Wasilewska, Maria Siluk, Ewa Mojska–Daszczuk, Janina Laskowska, Maciej Ulanowski i Jan Wasilewski oraz Andrzej Matusiak.

Uroczysty nastrój podkreśliły piosenki w wykonaniu szkolnych artystów – uczniów i nauczycieli – Katarzyny Kołeckiej, Mai Ruczyńskiej. Aleksandry Chorążęwicz, Jakuba Podobyćko i Iwony Manickiej oraz Antoniego Czajkowskiego. Zaśpiewali także artyści scen warszawskich – Liza Wesołowska i Tomasz Piluchowski, którym akompaniował Adam Sychowski.

Po części oficjalnej znalazł się też czas na wspomnienia i „długie Polaków rozmowy…”

A teraz? Teraz trzeba wyznaczyć sobie górę i dreptać.

I podziękować wszystkim Państwu, którzy byliście z nami.

kaes